YANAN SADECE AĞAÇLAR DEĞİL BİNLERCE CANLININ YAŞAM ALANI YANIYOR
24-06-2022 Bu haber 56 kez okundu

Antakya Çevre Koruma Derneği Başkan Nilgün KARASU; 


İnsansız Hava araçları orman yangınlarını erkenden tespit etmek için kullanılmaya başlanmalı!


 Geçen yıl pek çok bölgesinde binlerce hektar yeşil alanını kaybeden Türkiye'de, bu yıl da manzara değişmedi. Muğla Marmaris'e bağlı Hisarönü Mahallesi, Amazon Koyu Bördübet Yedi Adalar mevkiindeki ormanlık alanda, 21 Haziran Salı akşamı henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın başladı.


Marmaris’teki orman yangınlarını dehşet ve üzüntüyle izliyoruz


Türkiye`nin en önemli doğa ve turizm merkezlerinde sadece çamlar yanmıyor; çocuklarımızın, dünyamızın geleceği yanıyor.


Geçtiğimiz sene günlerce yüreğimizi yakan, nefesimizi kesen ve canlarımızı alan yangınları, unutmadık.


Daha üç beş gün önce sellerle boğuşuyorduk. Şimdi de yangınlar, Ormanlar yanıyor. Ağacın, kuşun kurdun, börtü böceğin yaşam alanı ormanlar..!!  Çiçek de ağaç da böcek de yanıyor şimdi cayır cayır.. Yanan sadece ağaçlar değil, binlerce canlının yaşam alanı yanıyor..


Sonbaharla birlikte, küresel ısınmaya, iklim değişikliğine karşı ağaçlandırma kampanyaları başlayacak. Halbu ki   50 yılda ancak yetişebilen ormanın yok oluşunu izliyoruz.


Ülkemizde yeşile dahil ne varsa yanıp kül oluyor.  Gecikmiş olsa da yangınla mücadele alanının ve kapsamının genişletilmesi gerekmektedir. Orman Genel Müdürlüğü’nün bütçesi artırılmalı, küstürülen orman köylüsü refaha kavuşturulmalıdır. Ata yadigarımız olan Türk Hava Kurumu, desteklenerek orman yangınlarındaki mücadeleye aktif biçimde dahil edilmelidir. Gece görüşlü olan hava araçları kullanılmalı, gece gündüz müdahale yapılabilmelidir..  


Yaşamak istediğimiz dünya bu değil, çocuklarımıza bırakacağımız dünya bu olmamalı. İklim değişikliği diye bağırırken, iklimi dengeleyen en önemli unsur olan ormanlarımızı yok olmasından dolayı çok üzgünüz.


 Bizler çevre katili politikalara karşı; Doğanın, kuşun, böceğin, çiçeğin, dağın, derenin, ağacın tarafındayız.. Yitirilen Çevre Değil, Geleceğimizdir dedi.


Etiketler: Hatay Büyükşehir Belediyesi Antakya Haber Hatay Haber
HIZLI MENÜ

Üye Ol

Üye Girişi

Künye

UHA TEMSİLCİLİĞİ

BİZE ULAŞIN

Telefon: 0531 892 92 01

Fax: 0326 216 41 61

E-Posta: haber@arkasokakhaber.com